Základy softshellových búnd 

Softshellové bundy sú nevyhnutnou výbavou pri aktivitách s vysokou náročnosťou. Sú vyrobené z elastických a priedušných tkanín, ktoré poskytujú úžasný výkon v kombinácii s pohodlným strihom, ktorý plynulo kopíruje váš pohyb.

Za predpokladu, že tieto bundy nevyťahujete počas dažďa, môžete očakávať, že ich odolný povrch vydrží ľahké prehánky a vietor. Určite budete len ťažko hľadať univerzálnejší plášť na rôzne formy outdoorových aktivít. 

Softshellové bundy sú nevyhnutnou výbavou pri aktivitách s vysokou náročnosťou.

Čo sú softshellové bundy?

Na základe svojho názvu je softshell typ pružnej vonkajšej vrstvy, ktorá je skvelou alternatívou tradičných hardshellových búnd. 

Hoci k tomuto konkrétnemu typu búnd patrí mnoho výrobkov, všetky softshellové bundy sú vyrobené z tkaného polyesteru alebo nylonu, ktorý je zodpovedný za ich charakteristickú pružnosť. 

Všimnite si, že lícová tkanina je pomerne odolná, ale hladká, zatiaľ čo vnútro je často tvorené nejakým druhom flísovej výstelky alebo česaného polyesteru, ktorý ponúka rôzne úrovne tepla. 

Softshellová bunda nie je určená na to, aby odolávala prírodným živlom. Jej účelom je skôr vyvážiť odolnosť voči vetru a vode s niektorými výkonnostnými vlastnosťami, ako je pohyblivosť a priedušnosť. 

Tieto bundy sú skvelou voľbou pri náročnej práci a počas chladného počasia. 

Softshelly sa môžu veľmi líšiť aj z hľadiska hrejivosti a hrúbky, od hrubých búnd s flísovou podšívkou až po tenké škrupiny, ktoré neposkytujú žiadnu izoláciu.

Softshellové bundy verzus bundy z tvrdého materiálu 

Nie je to tak dávno, čo boli softshellové bundy uvedené na trh, pričom ich prvé verzie boli len flísové bundy s pevnejšou lícovou tkaninou s vyššou odolnosťou voči poveternostným vplyvom. Tieto bundy si vďaka zdokonaleným technológiám rýchlo získali popularitu. Dnes sa softshellové bundy stali reálnou konkurenciou hardshellovým bundám pri rôznych horských športoch. 

Softshell vyniká pohodlím, priedušnosťou a rozsahom pohybu. Hardshelly naopak vyhrávajú v náročných podmienkach vďaka nižšej hmotnosti a vetruvzdornému a nepremokavému zvršku. Medzi týmito kategóriami existuje aj niekoľko prechodov, pričom ich plne nepremokavá konštrukcia sa vyznačuje mechanickým strečom. Preto tieto bundy nemajú takú úroveň streču ako softshelly a plne nepremokavá konštrukcia má za následok mierny kompromis z hľadiska priedušnosti. 

Hardshellové aj softshellové bundy sú skvelou voľbou pre rôzne aktivity, ako je napríklad turistika, horolezectvo, lyžovanie, a to je len niekoľko z nich. Vaše špecifické priority vás môžu tlačiť k jednej z nich a ľudia, ktorí trávia väčšinu času vonku, by mali vlastniť aspoň jeden z týchto dvoch typov búnd. 

Zdá sa, že keď sa lepšie zoznámite so svojou výbavou a konkrétnymi podmienkami, do ktorých sa vydáte, možno budete mať väčší sklon siahnuť po softshellovej bunde. Aj keď možno neponúka takú dodatočnú bezpečnostnú ochranu, akú môže ponúknuť odolnosť hardshellu, vďaka svojej veľmi pohodlnej a priedušnej povahe je jej celodenné nosenie zábavnejšie. 

Softshellové bundy na výkon a na voľný čas 

Rovnako ako iné typy búnd, aj trh so softshellovými bundami je veľký a stále sa rozširuje. Taktiež ho možno rozdeliť do dvoch hlavných kategórií, a to na výkonnostné a voľnočasové. 

Softshellové bundy na voľný čas sa môžu pochváliť veľkorysým strihom v kombinácii so základnou sadou funkcií, ktoré sa dajú použiť ako vonkajšia vrstva pri prechode jesene do jari. Tieto softshelly sa skvele hodia ako každodenný kúsok, pretože ich elastické tkaniny lepšie dýchajú a sú oveľa pohodlnejšie v porovnaní s bundami do dažďa. Aj počas zimy môžete siahnuť po softshellovej bunde za predpokladu, že predpoveď nehlási žiadne výdatné zrážky. 

Na druhej strane, výkonné softshellové bundy sú určené na aktivity vrátane skialpinizmu, horolezectva a využívajú dve kľúčové výhody softshellu: pohyblivosť a priedušnosť. Okrem toho sú tieto bundy vybavené aj špecifickými outdoorovými prvkami, ako sú kapucne kompatibilné s prilbami, prispôsobený strih a vysoko položené vrecká, ktoré poskytujú priestor pre postroj alebo bedrový pás. 

V porovnaní s inými výkonnými vrchnými odevmi sa cena medzi výkonnými a bežnými variantmi výrazne nezvyšuje, čiastočne vďaka podobným technológiám, ktoré sa používajú vo všetkých verziách.

Odolnosť voči vode a vetru

Jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia váhajú s kúpou softshellových búnd, je to, že neponúkajú takú istotu, akú môžete očakávať od hardshellových búnd alebo búnd do dažďa, pokiaľ ide o vodotesnosť. Vďaka pevnej vonkajšej tkanine a odolnej vodoodpudivej vrstve alebo DWR, ktorá sa zachytáva a odvádza vodu, však väčšina softshellových búnd v pohode vydrží aj slabý nárazový vietor alebo dažďovú prehánku. 

Počítajte však s tým, že trvalá vlhkosť môže preniknúť cez väčšinu búnd kvôli absencii vodotesnej membrány a podlepenia švov. Softshellové bundy sa zatiaľ neodporúčajú na dlhodobé vystavenie zrážkam. Hardshellové bundy sú aj naďalej najlepšou voľbou do takéhoto počasia. Keď sa nachádzate v nižších nadmorských výškach a potrebujete núdzovú bundu s nepremokavou funkciou, ako skvelá záloha môže poslúžiť zbaliteľná a ľahká škrupina do dažďa. 

Priedušnosť

Okrem elasticity majú softshellové bundy aj priedušnosť, čo je jeden z hlavných dôvodov, prečo si ich kúpiť. Môžu ponúknuť lepší výkon ako nepremokavé hardshellové bundy počas aktivít s vysokou námahou, ako je napríklad lyžovanie v teréne a horolezectvo. 

Rovnako ako iné typy búnd, aj trh so softshellovými bundami je veľký a stále sa rozširuje.

Len nezabudnite, že úroveň priedušnosti softshellu sa líši a často súvisí s niekoľkými spoločnými vlastnosťami. Softshelly s najvyššou úrovňou priedušnosti sa vyznačujú tenšími konštrukciami bez mimoriadne pevnej a pevne tkanej vonkajšej vrstvy s menšou priepustnosťou vzduchu. 

Pokiaľ ide o maximálnu úroveň priedušnosti, priedušnosť bude vaším najlepším priateľom, pretože presúva viac vzduchu von a dovnútra škrupiny. Na druhej strane, príliš veľká priepustnosť vzduchu môže ohroziť teplo a odolnosť voči poveternostným vplyvom. 

Vždy ide o rovnováhu, napriek tomu mnohé softshelly poskytujú vynikajúcu úroveň priedušnosti len pre vonkajšiu vrstvu. 

Teplota a hrúbka 

Softshelly sa môžu veľmi líšiť aj z hľadiska hrejivosti a hrúbky, od hrubých búnd s flísovou podšívkou až po tenké škrupiny, ktoré neposkytujú žiadnu izoláciu. Hrubé softshellové bundy sú ideálne na použitie počas aktivít, ako je lezenie v ľade, počas zimy, a dokonca aj vtedy, ak sa chcete len prejsť po meste. 

Je dôležité si uvedomiť, že nezateplené softshellové bundy nebudú samy o sebe dostatočne teplé počas teplôt pod bodom mrazu. Stále potrebujete dobrý systém strednej a spodnej vrstvy, aby ste zostali v pohodlí, aj keď tvrdo pracujete.

Príspevky z rovnakej kategórie: